Zsugorka technika leírása
Krisza 2011.08.15. 10:34
Egy számomra nagyon kedves technikát mutatok be ebben a cikkben.
Amire szükséged lesz:
zsugorka fólia
csiszolóvászon
olló
grafit, színes ceruzák
átlátszó körömlakk/ bármilyen átlátszó lakk
lyukasztó
sütő
Mi az a zsugorka?
Mivel hivatalos leírást sehol sem találtam róla, a saját szavaimmal élve, egy műanyag fólia, ami hő hatására kb. a negyedére összezsugorodik.
A fóliára ceruzával, zselés tollal, vagy alkoholos filccel lehet rajzolni, én eddig csak a ceruzás technikát próbáltam, ezért azt mutatom most be.
Hobbiboltokban lehet kapni különböző színekben a fóliát (átlátszó, fehér, fekete, stb.), én az átlátszót szeretem a legjobban. Többféle kiszerelés létezik, én egy A/4-es fóliát 350 Ft környékén szoktam vásárolni. Nem valami olcsó, de már 4 pár fülbevalót, egy kulcstartót és kitűzőt is készítettem belőle, és még mindig maradt.
Lássunk neki!
Mi a teendő, ha már beszerezted a fóliát, előkészítetted a szükséges eszközöket, és kitaláltad, mit is szeretnél csinálni? (Kezdésnek érdemes egyszerűbb dolgot választani, pl. egy medált, valami könnyű mintával)
· Mérd le, hogy mekkorának kell rajzolnod a mintát, hiszen kb. négyszer akkorára kell, mint amekkorára szeretnéd majd a végén.
Érdemes belefoglalni a mintát egy egyszerű alakzatba (négyzet, kör), így könnyebb kiszámolni, hogy nagyjából mekkorára fog zsugorodni a sütés során.
Nem lesz 100%-os a pontosság, nekem eddig mindegyik egy kicsit máshogy ment össze, még ha egyszerre sütöd ki őket, akkor is lehetnek apró eltérések.
· A fólia egyik oldalát csiszolóvászonnal csiszold meg, több irányból, hogy a felület a lehető legkarcosabb legyen (törekedj arra, hogy ne maradjanak nagyobb sima felületek). Erre azért van szükség, mert a ceruza „szemcséi” ezekbe a résekbe fognak megragadni.
Nem kell rögtön az egész lapot lecsiszolni, elég annyit, amennyi felületet használni fogsz.
· Rajzold fel, amit szeretnél, akár először grafittal a körvonalakat, és utána színezd ki, de rögtön színezheted is, teljesen mindegy. Kezeld úgy, mintha papírra rajzolnál! :) Ha valamit nagyon elrontottál, valamennyire radírozni is lehet, vagy egy kis vizes ronggyal letörölni, és újra rajzolni.
· Ha kész a rajz, pontosan vágd ki. Persze az előtt is ki lehet vágni, hogy színeznéd, sőt, még a csiszolás előtt is, mindenki döntse el, neki hogy a legkényelmesebb.
· Ha fülbevalónak, medálnak, vagy bármi olyannak szeretnéd, amire lyuk szükséges, ne feledd el kilyukasztani, ugyanis sütés után erre már nincs lehetőség! (Jobban mondva valamivel biztosan meg lehet fúrni, de felesleges)
· Ha mindezzel kész vagy, jöhet a sütés! Nem árt, ha sütőpapírt is teszel alájuk, de a nélkül is megoldható. 150 fokon kb. 5-10 percig süsd, az első próbálkozásnál érdemes figyelni, hogy mi történik. Egy idő után a fólia összepöndörödik, „vergődik” egy kicsit, és zsugorodni kezd. Nem kell megijedni, idővel újra kisimul, bármennyire is reménytelennek tűnik a helyzet! ;)
Ha teljesen kisimult, akkor készült el! Hagyd kihűlni!
· Érdemes a színezett felületet lelakkozni, a vízállóság és tartósság érdekében. Én egyszerű, átlátszó körömlakkot szoktam használni.
· El is készült, már csak fel kell fűzni, ragasztani, kampót rakni rá, vagy akármi!
Jó alkotást kívánok!
Ha kérdésetek, vagy sikerélményetek van, írjátok le nyugodtan!
Néhány általam készített darab:
|
Szia!
Már több alkalommal csináltam zsugorka ékszereket, de az utóbbi pár sütés nem símul ki asütés közben, tehát összepöndörödve marad. Mit csinálok rosszúl vagy mit javasolsz?
„ Áá, ez nagyon jó, egyszer biztosan kipróbálom!! =D