Lélek : Netes tanácskérés |
Netes tanácskérés
Krisza 2011.05.03. 18:58
Az interneten rengeteg hely áll a tinik rendelkezésére, ahol különböző témákban tanácsot kérhetnek.
(Többek közt a mi oldalunkon is van rá mód!)
Ebben a cikkben leírom, hogy szerintem mik az előnyei és hátrányai ennek a lehetőségnek.
Előny:
- Rendkívül egyszerű: Nem kell mást tenned, mint röviden, vagy bővebben kifejtve bepötyögni a problémád/kérdésed.
- Gyors: általában egy-két nap alatt választ kapsz.
- Anonim: bármilyen álnévvel, vagy akár név nélkül is leírhatsz bármit, így nem kell aggódnod az esetleges következményektől (természetesen mindig jobb azért körültekintőnek lenni!).
- „Személytelen”, egy kívülálló véleményét kapod: olyan
személy/személyek tanácsát kapod, akik egyáltalán nem ismernek téged, így ők talán tisztábban át tudják látni a helyzetet, egy teljesen objektív véleményt kapsz.
- Akármennyi helyen felteheted ugyan azt a kérdést, így a különböző válaszokat mérlegelheted.
Hátrány:
- Nem tudhatod, hogy kitől kapsz tanácsot. Ki tudja, lehet, hogy én sem annyi éves lány vagyok, amennyinek kiadom magam… (ez csak példa ;P)
- Akitől tanácsot kérsz, nem ismer minden körülményt. Lehet, hogy annyi adatból, amennyit leírsz, egy kívülállónak teljesen más jut eszébe, mint ami a valóság. Ami a legfontosabb, hogy nem ismer Téged.
- Neked kell tudni eldönteni, hogy a kapott tanácsot valóban érdemes-e megszívlelni. Vannak oldalak, ahol orvosok specializálódnak arra, hogy tinédzsereknek segítsenek, de ha orvisi válaszra vársz, mindenképpen nézz utána, hogy valóban orvosokról van-e szó, nem csak odabiggyesztették a „Dr.” titulust.
- Az interneten keresztül akarva, akaratlanul is minden kicsit „elferdül”. ( = nem biztos, hogy a valóságot fogja tükrözni)
- Bárki elolvashatja, amit írsz! Lehet, hogy ebbe elsőre nem is gondol bele az ember, de ez bizony nagy igazság! Ha kényes témáról van szó, ezért nagyon ajánlott az álnév használata.
Ami a netre egyszer felkerült, nem könnyen kerül le onnan!
Jó pár előnyét és hátrányát is látom tehát a dolognak.
A sok előny mellett is azt tudom mondani, hogyha lehetőséged van rá, bármilyen probléma is legyen az, inkább „élőben” beszéld meg szüleiddel, barátokkal, orvossal, stb.
Hidd el, ha lelki eredetű (és mint tudjuk, a legtöbb test panasznak is van valami lelki eredete), egy igazán őszinte beszélgetés a problémákról egy olyan emberrel, akit szeretsz, és ismersz, ezerszer többet ér, mint hogy az interneten keresztül egy ismeretlentől kérsz tanácsot.
Ha úgy érzed, nincs olyan személy az életedben, akivel bármit meg tudnál osztani, ideje „keresni valakit”. Legmegfelelőbbek erre pl.: a szülők. Ha túl „távolinak” érzed őket, talán ideje lenne kicsit szorosabbra fűzni a kapcsolatot, nem?
Tinédzser (és úgy egyébként minden) korban nagyon fontos egy igaz barát is! Rengetegen ott rontják el, hogy el vannak foglalva a „pár vadászattal”, és közben megfeledkeznek arról, hogy a tinikorban az egyik legfontosabb feladat lenne az igaz barát megtalálása, és a kapcsolat ápolása. Ebből sokkal többet profitálsz, mint jó néhány kudarcba fulladt párkapcsolatból.
Összegezve tehát: nem rossz dolog az, ha a neten kérsz tanácsot, de semmiképpen sem pótolhatja a problémáról való beszélgetést, legyen az akár testi, vagy lelki eredetű.
|